wybieramy walizkę

Walizka twarda czy miękka?

In Gadżety i akcesoria by Uzależnionatorebka

Walizka twarda czy miękka – to jeden z najczęstszych dylematów, jakich doświadczamy, szukając odpowiedniej walizki. Tak naprawdę zarówno miękkie, jak i twarde tworzywa mają swoje wady i zalety. Należy je poznać, przemyśleć i wybrać walizkę najlepiej odpowiadającą naszym potrzebom.

Jakie są zalety i wady walizek miękkich?

Miękkie walizki są wykonane z zazwyczaj z gęstych włókien poliestrowych albo nylonu. Ich główną zaletą jest to, że bez problemu wpasować nawet w ciasne przestrzenie np. dopasować do bagażnika samochodu. Poza tym są rozciągliwe, a co za tym idzie można w nie upchnąć dużo więcej rzeczy. Większość miękkich walizek ma dodatkowe kieszenie zewnętrzne, do których można włożyć przedmioty, które chcemy mieć pod ręką. Dodatkową zaletą jest to, że miękkie walizki mają bardziej indywidualny charakter. Możemy zadbać, aby walizka jak najlepiej wpasowała się w nasze poczucie estetyki swoim kolorem, wzorem, kształtem i designem. Tymczasem twarde walizki są zazwyczaj bardzo podobne do siebie i są niezwykle trwałe. Nie bez znaczenia jest również fakt, że walizki miękkie są przeważnie tańsze i lżejsze.
Zdecydowaną wadą walizek miękkich jest ich podatność na przetarcia, rozdarcia i oberwane rączki. Niektóre z nich mają tendencje do przemakania. Nie nadają się do przeważenia rzeczy delikatnych i podatnych na uszkodzenia np. szkła. Najlepiej też, jeśli przewozimy je do końca wypełnione. Kiedy walizka miękka to dobry wybór? Na pewno podczas podróży samochodem lub autem, gdzie miejsce na bagaż jest ograniczony i trzeba walizkę umieścić „na ścisk”. Natomiast mniejsze walizki sprawdzą się bardzo dobrze w roli bagażu podręcznego.

Inne publikacje  Kosmetyczka do samolotu

Jakie zalety i wady mają walizki twarde?

Walizki twarde są wykonane z ABSu, poliwęglanu lub polipropylenu. ABS jest tworzywem dużo tańszym, ale z racji na dużą twardość, często ulega zniszczeniom mechanicznym takim jak otwarcia, pęknięcia i wgniecenia. Walizki poliwęglanowe oraz polipropylenowe mają tę zaletę, że są elastyczne – uginają się lekko pod obciążeniem, a potem wracają do pierwotnego kształtu. Wielkim plusem walizek twardych jest to, że można bezpiecznie przewozić w nich kruche przedmioty wykonane z porcelany lub szkła. Ponadto nie ma konieczności wypełniania całej walizki, ponieważ ma ona z góry ustalony kształt. Bardzo wygodne jest również to, że każda twarda walizka rozkłada się na dwie oddzielone od siebie warstwą materiału połowy. Taki układ sprawia, że nie musimy przekopywać się przez całą walizkę w poszukiwaniu danej rzeczy, robiąc przy tym wielki bałagan, jak to jest w przypadku miękkich walizek.

O czym warto pamiętać wybierając twarde walizki?

Główną wadą twardych walizek jest to, że poprzez cały, zazwyczaj obły kształt zajmują dużo miejsca. Poza tym ich pojemność jest ograniczona – gdy zapakujemy za dużo, po prostu nie damy rady zamknąć walizki. Mimo wciąż doskonalszych materiałów twarde walizki wciąż są podatne zarysowania i otarcia. Aby rysy nie były tak widoczne, warto wybrać model o chropowatej fakturze.

Inne publikacje  Rękawiczki bez palców

Jakie walizki będą najlepsze na podróż?

Dla tych, którzy najczęściej podróżują samolotem twarda walizka to najlepsza opcja. Dużo lepiej ochroni rzeczy przed uszkodzeniami spowodowanymi niezbyt delikatnym obchodzeniem się z bagażami podróżnych na lotniskach. Wybierając się do Stanów Zjednoczonych, warto zwrócić uwagę czy walizka wyposażona jest w zamek TSA, dzięki któremu służby celne będą mogły skontrolować bagaż, używając specjalnych kluczy. Inaczej walizka może zostać przez nich rozerwana i zniszczona. Dobre marki, takie jak Wittchen, Puccini, Samsonite, Ochnik, zamek TSA oferują we wszystkich modelach walizek.