Rodzaje torebek damskich

In Buty i torebki by Uzależnionatorebka

Na temat damskich torebek krąży mnóstwo dowcipów – a to że mieszczą cały dobytek, a to że kobiety wydają na nie krocie i nigdy nie mają ich zbyt dużo. Są zabawne, bo prawdziwe. I nie ma co z tym walczyć – elegancka kobieta, by podkreślić swój styl i charakter, po prostu potrzebuje kilku torebek na każdą okazje. Dla niewtajemniczonych – oto podstawowe rodzaje torebek damskich.

Listonoszka

To najpopularniejszy fason ostatnich lat. Jest duża, pojemna i na praktycznym, długim pasku, który można wygodnie przewiesić przez ciało po skosie, przez ramię lub zawiesić na jednym ramieniu. Może mieć bardzo różne kroje – z klapą lub po prostu na zamku, z kieszeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi – ważne, żeby byłą duża, wygodna i z długim paskiem.

Worek

To fason podobny do listonoszki, z tym, że raczej ma formę prostokąta zaciągniętego na górze sznurkiem lub paskiem. Ten przyczepiony jest na górze i na dole torebki, tworząc coś w rodzaju ramiączka plecaka albo ściągna jest sznurkiem na górze, a pasek doczepiony ma klasycznie od góry. Ostatnio moden zrobiły się też worki zaciągane od góry, w kształcie tych, które dzieci noszą na lekcję WF-u i z dwoma ramiączkami – zakładane jak plecak. To bardzo młodzieżowy krój torebki.

Inne publikacje  Jaka torba męska na ramię?

Kopertówka

W Polce mianem kopertówki nazywamy właściwie wszystkie niewielkie torebki trzymane w ręce – niezależnie od formy zapięcia i doczepianych pasków. Jednak będąc w zgodzie z ogólnoświatowym modowym nazewnictwem, możemy odróżnić:

  • kopertę (ang. envelope) – torebka wyglądająca jak skórzana czy materiałowa wersja klasycznej koperty z zatrzaskiem na wierzchu; bez żadnych pasków, trzymana w ręce, rozmiarem niewiele większa od klasycznej, małej koperty na listy;
  • kopertówka (ang. clutch) – torebka bez paska (choć czasem ma doczepiany cienki długi paseczek lub łańcuszek), trzymana wyłącznie w ręce, z dowolnym zamknięciem – najczęściej z małą klapą lub na skówkę; ma kształt podłużnego prostokąta, raczej płaska;
  • bransoletka (ang. wristlet) – to taka kopertówka z krótkim paseczkiem do zaczepienia na nadgarstku.

Kuferek

To torebka właśnie w kształcie małego kufra – pękata, prostokątna, z rączką jak od tornistra, najczęściej z klapką i skówką. Jest dużo większa od kopertówki, ale mniejsza od listonoszki. Często jest używana przez lekarzy, do noszenia podręcznego zestawu lekarskiego. Czasem nazywana jest właśnie doktorką. Bardzo podobna do niej jest duffle – to torba weekendowa czy sportowa – ma również kształt kuferka, ale dwa dłuższe uchwyty i zapinana na zamek błyskawiczny.

Hobo

Hobo czasem jest nazywana swojsko rogalem. Ma bardzo charakterystyczny kształt – prostokąta ze zbyt krótką rączką, która wygina go w kształt rogala. Bardzo dobrze leży na ramieniu, jest pojemna, wygodna i idealna na codzienne wyprawy – i do pracy i na zakupu i na spacer.

Inne publikacje  Top 5 rzeczy, które znajdziesz w każdej damskiej torebce

Torba zakupowa

Z angielskiego bywa nazywana shopperką. Najczęściej płócienna, bez zapięcia, zamka czy klapy – bardzo wytrzymała i pojemna, idealna właśnie na zakupy. Ostatnio robi zawrotną karierę dzięki modzie na nadruki – zabawne napisy czy podobizny zwierząt. Można ją nosić jak zwykłą casualową torebkę lub mieć ją w pogotowiu podczas wyprawy na zakupy.