Buty damskie

Przegląd zimowych botków damskich

In Moda by UzależnionatorebkaLeave a Comment

Każda z nas potrzebuje przynajmniej jednej pary porządnych, zimowych butów. Niezależnie od tego, czy większość czasu podróżujemy samochodem czy korzystamy z komunikacji miejskiej, buty powinny nam zapewnić odpowiedni poziom ochrony przed zimnem i wilgocią. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które warto mieć na uwadze wybierając zimowe buty damskie.

Buty na co dzień czy na zimowe wędrówki?

Pierwszym krokiem w wyborze butów zimowych jest zastanowienie się nad ich przeznaczeniem. W większości są to dwie grupy: zwykłe buty zimowe, które świetnie nadają się do noszenia na co dzień, do dojazdów do pracy i do lekkiego użytku na zewnątrz. Druga grupa to modele dostosowane do trudnych warunków i chodzenia po górach, które zasadniczo wyglądają jak buty turystyczne, ale posiadają dodatkową izolację i wysoką przyczepność.

Naturalnie, zimowe botki damskie mają bardziej elegancki wygląd.
W warunkach miejskich zapewniają dobrą przyczepność, utrzymują stopy w cieple i przeważnie dobrze radzą sobie w kontakcie z lekkim śniegiem czy kałużami. Jednak jeśli pogoda jest szczególnie trudna lub planujesz przebywać na śniegu przez dłuższy czas, lepszym wyborem na zimę będą outdoorowe buty damskie.

Ile ciepła potrzebujesz?

Utrzymywanie ciepła to podstawowe zadanie butów zimowych. Podczas zakupów zwróć uwagę na rodzaj zastosowanego ocieplenia oraz jego grubość. W przypadku butów świetnie sprawdzają się materiały syntetyczne, które są odporne na przemakanie. Często można również spotkać się z dodatkową warstwą wyściółki wykonanej z filcu, skóry lub wełny.

Inne publikacje  Znowu budzi Cię gryzący materiał Twojej piżamy, a pot spływa po plecach? To koszmar! Sprawdź, jak temu zaradzić

Niektóre marki outdoorowe informują do jakich temperatur przeznaczone są poszczególne modele butów. Choć jest to informacja przydatna podczas zakupów, należy pamiętać, że nie ma jednej, wystandaryzowanej metody pomiarowej i podane wartości mogą nie przekładać się całkowicie na rzeczywiste warunki atmosferyczne. Na opakowaniu butów możemy znaleźć informację o grubości zastosowanego ocieplenia wyrażonej w gramach. Średnia gramatura ocieplenia w zimowych butach miejskich oscyluje w granicach 200-400 g. W przypadku specjalistycznych butów outdoorowych, może być to nawet 1200 g.

Botki damskie czy kozaki?

Buty zimowe powinny chronić nie tylko przed zimnem, ale również przed wpadaniem śniegu do środka. Botki przeważnie sięgają powyżej kostki. To optymalna wysokość cholewki, która powinna nas chronić przed dostawaniem się śniegu do środka, a jednocześnie daje dużą swobodę i pasuje do większości rodzajów spodni. Elegantsze modele będę bardzo dobrze wyglądać ze spódnicą czy sukienką. Ważne, by buty dobrze przylegały do kostki. Alternatywą dla damskich botków są kozaki sięgające kolan lub nawet połowy uda. To świetne buty do sukienek i spódnic, ponieważ optycznie wydłużają nogi i stanowią dodatkową ochronę przed zimnem.

Dobre dopasowanie do rozmiaru i kształtu stopy zawsze jest ważną kwestią w przypadku obuwia, to samo dotyczy butów zimowych. Podczas zakupów pamiętaj, że zimowe skarpety mogą być dość grube, więc warto zostawić w bucie trochę luzu. Zbyt ciasne botki mogą osłabiać krążenie, przez co trudniej będzie utrzymać stopy ciepłe.

Inne publikacje  Jak dobrać torebkę do koktajlowej sukienki?

Leave a Comment