Ulubiona torebka, zwłaszcza ta dobrej jakości, wykonana z wysokiej klasy skóry lub zamszu, to prawdziwy skarb w szafie kobiety. I tak właśnie powinniśmy ją traktować: dbać o nią, regularnie czyścić i konserwować. Prawidłowa pielęgnacja sprawi, że torebka będzie nam służyć wiele lat w idealnym stanie.
Podstawowe zasady pielęgnacji torebki
Torebkę czyścimy co kilka tygodni – najlepiej raz w miesiącu, choć wszystko zależy oczywiście od intensywności użytkowania. Regularnie odkurzamy i czyścimy jej wnętrze, a powierzchnię skóry przecieramy szmatką zamoczoną w tempertynie, po czym nacieramy dobrej jakości transparentną pastą do butów i polerujemy miękką, czystą szmatką. Możemy też użyć tłustego kremu, ale uwaga – jeśli skóra jest tłoczona lub pikowana, na czarnej torebce mogą pozostać białe ślady.
Czyszczenie torebki z jasnej skóry
Akcesoria wykonane z jasnej skóry, choć piękne, bywają problematyczne w użytkowaniu i konserwacji. Na ich powierzchni mogą pojawiać się ciemne plamy i przebarwienia, których nie sposób zmyć standardowymi sposobami. Drobniejsze zabrudzenia możemy spróbować usunąć gumką, a te większe i bardziej uporczywe – nawilżanymi chusteczkami. Bardziej uporczywe plamy zwalczy płyn do mycia naczyń lub mieszanka dwóch łyżek spirytusu salicylowego i jednej łyżki gliceryny. Dobrym sposobem na mocne zabrudzenia jest też przecieranie powierzchni skóry szmatką namoczoną w wywarze z otrąb pszennych. Po wyczyszczeniu i osuszeniu powierzchnię torebki należy natrzeć przezroczystą pastą lub tłustym kremem i wypolerować.
Czyszczenie torebek ze skóry lakierowanej
Skóra lakierowana to piękny, ale bardzo delikatny materiał, bardzo wrażliwy na rozmaite czynniki zewnętrzne: niskie i bardzo wysokie temperatury, wilgoć i detergenty. Konieczne jest ich regularne odkurzanie i polerowanie na sucho miękką szmatką, a raz na jakiś czas warto przeprowadzić zabieg odświeżenia skóry za pomocą świeżego mleka lub piany ubitej z białka jajek kurzych, a następnie natrzeć powierzchnię torebki oliwą z oliwek i wypolerować. Nigdy nie używamy do lakierowanej skóry past do obuwia, nawet tych najlepszej jakości!
Czyszczenie torebek z zamszu
Zamsz to materiał niełatwy w pielęgnacji. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w specjalne gumowe szczoteczki oraz preparat w sprayu lub piance przeznaczony do czyszczenia tego rodzaju skóry. W razie silniejszych zabrudzeń możemy wypróbować domowy sposób: w szklance mleka rozpuszczamy łyżeczkę sody, zwilżamy tym roztworem czystą szmatkę i delikatnie przecieramy plamę, po czym dokładnie osuszamy i przecieramy gumową szczoteczką. Czasami też pomaga posypanie skóry talkiem i delikatne jej wyczesanie.